Özel hastanede skandal!

İstanbul Ataşehir’de bulunan özel bir hastane personelinin, yoğun bakım servisinde yatan yaşlı kadının yüzüne para atarak korkutması ve aşağılayıcı davranışlarda bulunmasına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Özel hastanede skandal!
Editör: Arpak Medya
05 Ekim 2022 - 19:36

İstanbul Ataşehir’de bulunan özel bir hastane personelinin, yoğun bakım servisinde yatan yaşlı kadının yüzüne para atarak korkutması ve aşağılayıcı davranışlarda bulunmasına ilişkin soruşturma başlatıldı. Hastane, ilgili personelle ilgili suç duyurusunda bulunduğunu duyururken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da hastanenin faaliyetinin durdurulduğunu belirtti.

İstanbul Ataşehir'de bulunan özel bir hastanede, personelin yoğun bakım servisinde yatan yaşlı kadının yüzüne para koyarak korkutması ve aşağılayıcı davranışlarda bulunmasına ilişkin görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Konuya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI 

Başsavcılık tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı basın açıklamasında şöyle denildi;

“Yoğun bakımda yatan yaşlı bir hastanın yüzüne hastane görevlilerince para konularak korkutulduğunu ve hastaya karşı aşağılayıcı davranışlarda bulunulduğunu gösterir bir videonun sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde gündeme geldiği görülmekle, bahse konu eylemlerle ilgili olarak sorumluların süratle tespiti ve haklarında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

SAĞLIK BAKANLIĞI DA MÜFETTİŞ GÖNDERDİ

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından yaşananlara tepki göstererek, şu ifadeleri kullandı; “Bugün medyada paylaşılan, İstanbul'da bir özel hastanede önceden kaydedildiği anlaşılan kabul edilemez görüntüler üzerine derhal Sağlık Bakanlığı Müfettişlerini görevlendirdim. Duruma vaziyet edildi. Başsavcılığımız adli işlemleri başlattı. Suçlular kesinlikle cezasını çekecek.”

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTUR”

Skandalın yaşandığı hastaneden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal medyada bugün yayınlanan ve kabul edilmesi hiçbir surette mümkün olmayan görüntülerden ve bu müessif hadiseden dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz.

31 Ocak 2022 tarihinde İstanbul İçerenköy’deki hastanemizde eski bir çalışanımızca çekildiği belirtilen çeşitli görüntü ve ses kayıtları bulunduğu, kendisi tarafından hastane yönetimimize şifahi olarak ihbar edilmiştir.

Söz konusu bildirim üzerine haklarında ihbar ve ithamda bulunulan şahıslar hemen ve eş zamanlı olarak soruşturmanın selameti açısından görevden el çektirilmiş, kendileri hastaneden uzaklaştırılmış, gerekli soruşturma tıbbi etik ve disiplin kurullarımız tarafından titizlikle ve çok yönlü olarak yürütülmüştür.

Hastanemize görüntü ve ses kayıtları ile ihbarda bulunan ve elinde başka kayıtlar bulunduğunu da iddia eden kişiden, soruşturmada değerlendirmek ve ilgili personele ilişkin suç duyurusunda bulunmak üzere tüm kayıtlar talep edilmiş, ancak talebimiz kabul görmemiştir.

Soruşturmanın tamamlanması akabinde Disiplin Kurulumuzun kararıyla ilgililerin iş akitleri 24 Şubat 2022 tarihinde feshedilerek, eşzamanlı olarak yetkili Cumhuriyet Savcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur”

HASTANENİN FAALİYETİ DURDURULDU

Bakan Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamayla hastanenin faaliyetinin durdurulduğunu belirtti. Koca şu ifadeleri kullandı;

“Sağlık hizmeti ilkeleri ve insanlıkla bağdaşmayacak davranışların gösterildiği özel hastanenin FAALİYETİ DURDURULMUŞTUR. Suçlular müstahak oldukları cezayı alacak. Sağlıkta güven sarsıcı hiçbir fiile toleransımız yoktur. Mesleğimizin gerçek mensuplarının üzüntüsü tarif edilemez”

TİHEK DE İNCELEME BAŞLATTI

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), İstanbul’da özel hastanede kaydedilen görüntülere ilişkin resen inceleme başlattı.

TİHEK’ten yapılan yazılı açıklamada, basında bir özel hastanenin yoğun bakım bölümünde tedavi gören yaşlı bir hastaya hastane görevlilerince işkence ve kötü muamelede bulunulduğuna ilişkin görüntülerin yer aldığını anımsatılarak, şu ifadeler kullanıldı:

“İnsanlık onuruna karşı yapılan en büyük saldırılardan biri olan işkence ve kötü muamele, hem uluslararası hem de ulusal hukukta mutlak bir biçimde yasaklanmıştır. 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun 9. maddesinin 1. fıkrasında da TİHEK, ‘İşkence ve kötü muamele ile mücadele etmek ve bu konuda çalışmalar yapmak’ ve ‘İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı BM Sözleşmesine Ek İhtiyari Protokol hükümleri çerçevesinde ulusal önleme mekanizması olarak görev yapmak’ ile görevlendirilmiştir. TİHEK’e ayrıca, ‘İnsan hakları ihlallerini resen incelemek, araştırmak, karara bağlamak ve sonuçlarını takip etmek’ görev ve yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda, konuya ilişkin olarak kurumumuz tarafından resen inceleme başlatılmıştır.”

KAYNAK: SÖZCÜ.COM


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.