İşte Türkiye'nin ve dünyanın en zengin kadınları!

Forbes 2024 Milyarderler listesinin açıklanmasıyla birlikte dünyanın en zengin kadınları da belli oldu. İşte dünyanın en zengin kadınları...

İşte Türkiye'nin ve dünyanın en zengin kadınları!
Editör: Arpak Medya
03 Nisan 2024 - 18:21

Forbes 2024 Milyarderler listesinin açıklanmasıyla birlikte dünyanın en zengin kadınları da belli oldu. İşte dünyanın en zengin kadınları...

İşte Türkiye'nin ve dünyanın en zengin kadınları

Forbes dergisi yılın en zengin insanlarının sıralandığı 2024'ün milyarderleri listesini yayımladı. 

Forbes Dünya Milyarderleri Listesi'nde bu yıl 2 bin 781 kişi yer aldı.

Geçen yıla kıyasla toplam milyarder sayısı 141 kişi artarken 2021'deki rekor 26 kişiyle geride bırakıldı ve yeni bir rekor kaydedildi.

Bu yıl 2 bin 781 milyarderin 369'u (yüzde 13,3'ü) kadın oldu. Kadınların toplam serveti yaklaşık 1,8 trilyon dolar oldu. Milyarder kadınların toplam serveti geçen yıla göre yaklaşık 240 milyar dolar arttı.

 

2023'te listenin yüzde 12,8'ini kadınlar oluştururken kadın milyarder sayısı 337 olmuştu.

Forbes listesine göre, dünyanın en zengin kadını Kozmetik şirketi L'Oréal'in ortaklarından Françoise Bettencourt Meyers...

Listeye yeni gelenler arasında en dikkat çeken isim ise ilk milyarder müzisyen olan pop yıldızı Taylor Swift oldu.

TÜRKİYE'NİN EN ZENGİN KADINI

Türkiye'nin en zengin kadını ise 3,1 milyar dolarlık servetiyle İpek Kıraç oldu.

Türkiye'nin en zengin üçüncü kişisi olan İpek Kıraç'ın Kıraç Holding'in yanında Koç Holding'de de hissesi bulunuyor.

39 yaşındaki İpek Kıraç'ın serveti geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolar arttı. Geçen yılki listede Türkiye'nin en zengin beşinci, dünyanın en zengin 1027. ismi olan İpek Kıraç, bu yıl dünya listesinde 1062. sırada yer aldı.

Türkiye'den milyarderler listesinde Deniz Şahenk, Filiz Şahek ve Semahat Sevim Arsel de yer alan kadınlar oldu.

İşte dünyanın en zengin kadınları:

1- FRANÇOİSE BETTENCOURT (99,5 milyar dolar)

Kozmetik şirketi L'Oréal'in ortaklarından Françoise Bettencourt Meyers, üst üste dördüncü kez dünyanın en zengin kadını olmayı başardı.

70 yaşındaki kadının 99,5 milyar dolarlık servetinin büyük çoğunluğu, kocası ve iki oğluyla birlikte sahip olduğu Fransız güzellik devi L'Oréal Group'un yaklaşık yüzde 35'lik hissesinden kaynaklandı.

Şirketin başkan yardımcısı olan Bettencourt Meyers 1997'den beri L'Oréal'in yönetim kurulunda yer alıyor.

Bettencourt Meyers, 100 milyar dolarlık servete sahip 14 kişinin hemen altında ve bu elit gruba katılmaya yarım milyar dolar uzaklıkta yer aldı.

L'Oréal'in hisse fiyatının yüzde 20 artmasının ardından bu yıl 19 milyar dolar daha kazanan Meyers, Forbes'un Dünya Milyarderleri listesinde bu yıl dolar bazında en çok kazanan kadın oldu.

2- ALICE WALTON (72,3 Milyar dolar)

Amerika'nın en zengin kadını olan Alice Walton, Walmart'ın büyük hissedarlarından birisi.

Walton, ABD'nin perakende mağazacılık devi Walmart'ın hisse fiyatının son 12 ayda yüzde 34 artması nedeniyle bu yıl servetine 15,6 milyar dolar ekledi.

Walmart'ın kurucusu Sam Walton'ın tek kızı olan ve kardeşlerinin aksine, hiçbir zaman perakendecinin yönetim kurulunda yer almayan Alice Walton, bunun yerine sanatla ilgileniyor.

3- JULIA KOCH (64,3 MİLYAR DOLAR)

Petrol ve tıbbi teknoloji gibi pek çok sektörde iş yapan Koch Industries'in eski sahibi David Koch'un eşi olan Julia Koch, eşinin ölümünün şirketin büyük ortaklarından biri oldu.

Davis Koch'un ölümünün ardından kendisine ve üç çocuğuna şirketin yüzde 42 hissesi miras kalan Julia Koch da tıpkı Walton gibi sanat ve müze işi ile uğraşıyor.

4- JACQUELİNE MARS (38,5 MİLYAR DOLAR)

ABD'li Jacqueline Mars, kardeşi John Mars ve merhum kardeşi Forrest Jr.'ın dört kızıyla birlikte şekerleme ve evcil hayvan maması devi olan Mars şirketinin sahiplerinden birisi.

Şirket, M&M's, Snickers ve Pedigree köpek maması gibi ikonik markaların sahibi.

5- MACKENZİE SCOTT

2019 yılında Jeff Bezos'tan boşanmasının ardından Amazon'un yüzde 4'üne sahip olan Mackenzie Scott, kısa bir süre sonra servetinin çoğunu dağıtma sözü verdi.

Scott’ın hayatı boyunca yaptığı bağışların toplamı 17,3 milyar dolara ulaştı. Scott, servetinin önemli bir bölümünü bağışlamamış olsaydı listede 3. sırada olacaktı.


KAYNAK SÖZCÜ.COM


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.