İMAMOĞLU: UTANÇ VERİCİ!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İBB'nin "Ortadan Başlamak" sergisine ilişkin "halkı kin düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatmasına tepki gösterdi.

İMAMOĞLU: UTANÇ VERİCİ!
Editör: Arpak Medya
05 Eylül 2023 - 23:02

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İBB'nin "Ortadan Başlamak" sergisine ilişkin "halkı kin düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatmasına tepki gösterdi.


İBB başkanı İmamoğlu, LGBT propagandası yapıldığı ve cinsel içerikli tabloların bulunduğu iddiasıyla protesto edilen Feshane’deki ‘Ortadan Başlamak’ adlı sergi hakkında savcılığın soruşturma başlatmasına tepki gösterdi.

İmamoğlu, şunları söyledi:

– “Öyle devasa bir suçlama ki ‘halkı kin ve nefrete yönlendiren çalışmalar’ diye niteleyen bir savcılığın ifade çağrısı.

-Bakın bir ülkede ekonomik refahı ve huzuru demokrasideki gelişmişliği ile çok paraleldir. Şu atılan adımlara bakıyorum, Feshane'de açılan bir sergi yüzünden adalet adına bir savcının açtığı soruşturmaya bakıyorum, utanç verici.

-Böyle bir ortamı yaratıyorsun ki kimse bu ülkeye gelmesin. Hükümetin içindeki aklı başındaki insanları göreve davet ediyorum. Ülkemize, milletimize bu denli kalıcı hasar vermeye hazır insanlara karşı tedbir alsınlar.”

“DELİKANLI OLUN”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Zeytinburnu’nda yeşil alana yapılan kaçak plazayı İBB’nin yıkımından kurtarmak için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkarmıştı. Bu konuya da değinen İmamoğlu şunları söyledi:

“Yahu, devlete, millete ait bir yeşil alan üzerinde kaçak bir bina yapıp, bu kaçak binanın yıkımını yapacak olan devletin kurumuna karşı oraya çevik kuvveti diken akıl aynı akıl. Bir de kalkıyorsunuz, devletin bütün kademelerini harekete geçiriyorsunuz, oraya acil kamulaştırma kararı çıkartıyorsunuz.

Yahu niyetiniz başka bir şey ise azıcık şeffaf, cesur, delikanlı olun. Çok garip bir durum. Seçime gittikçe, zaman azaldıkça bu işler artıyor. Bir demokrasi sürecinin işletilmesi hususundaki bu tür kötü manzaraları, kötü süreçleri sonlandırın. Gelin bu ülkede farklı bir dönemi gerçekten yaşatın insanlara. Üzüntüyle karşıladığımı ifade edeyim. Tam bir demokrasi adına bir kepazelik.

“ÜLKEMİZ ZARAR GÖRÜYOR”

“Dünya çapında bir restorasyon ve dünya çapında özenle insanların ziyaret ettiği, bir çok büyükelçinin, başkonsolosun gelip ziyaret ettiği, çocuklardan gençlere, kadınlardan erkeklerine varıncaya kadar bir yere, bu tür suçlama… Yazık, yazık…

Bir ülkede demokrasiyi, özgürlüğü bu kadar ayaklar altına alacak hamlelere, bu ülkenin ekonomisini biraz düşünen, hükümet içerisinde bu ülkenin gelişmişliğini biraz düşünen birileri varsa çıksın buna set kursun, önlesin. Ülkemiz zarar görüyor. Ben bir kısım medyada, ortamlarda o medyaların bir işaretle nasıl susturulduğunu da ben biliyorum.

Şu canım güzel günlerde kızlarımızın bize yaşattığı o gururlu günlerde, kızlarımızın da aynı ölçüde, seviyede tartışılma konularını gördükçe de üzülüyorum. Utanç verici buluyorum. Ayıptır. O gururu bize yaşatan kızlarımızı da bu vesileyle teşekkürlerimi iletiyorum.”

KAYNAK: SÖZCÜ.COM


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.