Eris varyantı için pandemi uyarısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da Eris varyantının ağır hastalık yapma özelliği olmadığını söyledi. Ceyhan, "Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir" ifadelerini kullandı.

Eris varyantı için pandemi uyarısı!
Editör: Arpak Medya
15 Eylül 2023 - 17:40

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü açıkladı. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da Eris varyantının ağır hastalık yapma özelliği olmadığını söyledi. Ceyhan, "Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye’de 9 kişide görüldüğünü açıkladı.

Koca, varyantın hasta etme gücünün düşük olduğunu belirterek, “Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, haftalardır Eris varyantının Türkiye'de olduğunu söylediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

-Bu varyantın Türkiye'de bulunmaması mümkün değildi. Bütün dünyada 50'nin üzerinde ülke rapor etmiş, diğer ülkeler de kontrol etmediği için görmüyordu.

-Türkiye'de de tanı kriterleri salgının başında Covid-19’un ağır seyrettiği dönemde belirlendiği için kriterlere uyan vaka çok azdı.

-O yüzden de az örnek bakılıyordu. Siz virüsü az bulunca varyant analizini de az yapabiliyorsunuz.

-Yoksa 9 kişide değil, çok daha yüksektir. Bütün dünyada artıyor. Örneğin, AMERİKA Birleşik Devletleri'nde bütün Covid-19 vakalarının yüzde 17'si, iNGİLTERE'de yüzde 20'si Eris varyantına bağlı.

-Türkiye'de de onlara yakın oranda bu son vakaların arttığı dönemde bir oran olduğunu tahmin etmek zor değil.

-Eris varyantının bir özelliği yok. Daha ağır bir hastalık yapmıyor. Ancak daha hızlı bulaşıyor. Daha önceki varyantlardan daha bulaşıcı. Buna yönelik önlemler alınması lazım.

-Özellikle risk grubundaki insanlar, yani 65 yaşın üzerindeki insanlar, kronik organ rahatsızlığı olan ve bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarda ağır seyredebilir. Ölümlere de yol açabiliyor. Özellikle o grupları koruyucu önlemler alınması lazım.

 TURİSTLERE DİKKAT ÇEKTİ

-Okullar açılıyor. İnsanlar aynı anda tatilden dönüp iş yerlerinde kapalı ortamlarda kalabalıklar oluşturuyor. Birbirine daha çok bulaştırıyor.

-Ona bağlı bir artış daha önceki yıllarda da gördük. Şimdi de görüyoruz. Devletin risk grubunda olan insanlar için aşısı eksikse aşı temin etmesi gerekmektedir.

-RNA aşılarının etkin olduğunu biliyoruz. Eris varyantının çok yoğun görüldüğü ve giderek arttığı ülkelere baktığınız zaman İngiltere 1'inci sırada, onu Amerika ve bütün Batı Avrupa ülkeleri takip ediyor. Bu ülkeler Türkiye'ye yoğun turist gönderiyor.

-Geldiklerinde hastalık belirtisi olanlara test yapıp, test pozitif çıkarsa varyant analizi yapmak durumundasınız. Okullarda da önlemlerin alınması gerekmektedir.

-Örneğin, çantada dezenfektan taşıma, çocukların ortak el temasında bulunduğu merdiven trabzanları, kapı kolları gibi yerlerin günlük olarak temizlenmesi gerekir.

BİREYSEL ÖNLEM

Ceyhan, en önemli önlemin bireysel önlemler olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

-Riskli grup önemlidir. Onlarda ağır seyredip, ölüme yol açabiliyor. Eskisi gibi okulların kapatılması gibi durumlar şu anda söz konusu değil.

-Bu bulaşı bir şekilde kesmek durumundayız. Her gelişen varyant hafif seyretmeyebilir. Birdenbire karşımıza daha ağır seyreden ve daha çok bulaşan bir varyant çıkabilir. O zaman çok zor durumda kalırız.

-Bizim korktuğumuz daha ağır seyreden bir varyantın gelişmesi. Bu da tamamen tesadüf ile olan bir şey. Her an olabilir.

-Bunu önlemenin en etkili yolu, aşı yaparak, hasta olan insanları izole ederek virüsün etrafa bulaşmasını kesmek durumundayız. Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir. (DHA)

kaynak. sözcü.com


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.