BİRLİK MESAJI!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'nı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na teklif ettiklerini bildirdi.

BİRLİK MESAJI!
Editör: Arpak Medya
01 Haziran 2024 - 21:28

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'nı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na teklif ettiklerini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gezi davasında hüküm giyen Tayfun Kahraman'ın kızı Vera'nın kreş mezuniyetine katıldı. "Vera'yı okula babası götürsün. Bu kadar yeter, herkes durması gereken yerde dursun" diyen Özel daha sonra da gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Gezi Parkı davası kapsamında Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde tutuklu şehir plancısı Tayfun Kahraman’ın kızı Vera, anaokulundan mezun oldu. Vera ve arkadaşları için İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki anaokulunda mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet törenine, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan da katıldı. Özel, daha sonra yanında Vera ve annesi Meriç Demir Kahraman ile birlikte açıklama yaptı.

Özel, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri için adaylarının sorulması üzerine "Ekrem İmamoğlu'na teklif ettik. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu arasında çekişme falan yok. Türkiye Belediyeler Birliği Başkan adayımız Ekrem İmamoğlu'dur" dedi.

"ESNEK DAĞILIM YAPACAĞIZ"

Özel, şunları söyledi:

- Şaşkınlıkla takip ediyorum ki, ‘Türkiye Belediyeler Birliği CHP’de kriz olacak’ falan. CHP öyle kriz  gib bir şey yok, CHP büyük bir başarıyı 31 Mart’ta hep birlikte başardı. Bu başarıyı başaran arkadaşlarımız Belediyeler Birliği’nde delegasyonun çoğunluğunu sağladılar. Bununla ilgili birinci kuralımız şu. Bundan önce Cumhur İttifakı bileşenleri, Belediyeler Birliği’ni çoğunluğu sağlayınca bütün yönetimi kendilerine alıyorlardı. Biz öyle yapmıyoruz. Biz, bütün partilerin temsil edilebileceği, güçleri nispetinde en esnek dağılımı yapacağız.

- Elbette çoğunluk CHP’de olacak. Çünkü Türkiye’nin yüzde 65’ini yönetiyor ama AK Parti’nin de diğer partilerin de temsil edilmesini, DEM’in de MHP’nin de İYİ Parti’nin de temsil edilmesini önemsiyoruz. Birincisi bu. İkincisi, yönetirken geçen sene rakamlar açık. Neredeyse yüzde 98,5’ini AK Partili ve MHP’li belediyelere verdiler. Biz bunu da bu oranı da o yönetime o arkadaşları da alıyoruz.

"BİR OY FAZLA ALDIM, HEPSİ BENİM MANTIĞI YOK" 

- Herkesin gücü oranında, herkesin hizmet ettiği bölge oranında, nüfus oranında, temsil ettiği ekonomi oranında bu ekonomik güçten yararlanılacak. Kesinlikle ve kesinlikle bir oy fazla aldım da hepsi benim mantığı yok. Türkiye öyle yönetiliyor olabilir. Biz bu kötü örneği sergilemeyeceğiz. Türkiye Belediyeler Birliği başkan adayımız kim olacak diye sorulduğunda da adayımız daha önce geleneksel olarak sürüyordu. Son zamanlarda terk edildi.

- Dünyanın tanıdığı en büyük metropol İstanbul. En yoğun insanların yaşadığı kent İstanbul. Bu yüzden bu görevi Ekrem Başkan’a teklif ettik ama bu görevi Ekrem Başkan’a teklif ederken kimle konuştuysak, ki bazı spekülasyonlar çıktı. Mansur Başkan, ‘Partimizin verdiği karara hep birlikte uyarız, hep birlikte destekleriz. Parti yönetimimiz ne takdir ederse o karar bizim için geçerlidir’ diyecek bir olgunlukta ve parti disiplininde davranan biridir. Efendim, 'Mansur Bey de istiyor, aralarında çekişme var, rekabet var.' Böyle bir şey yok. Cumhuriyet Halk Partililer çekişmeyi geçmişte bıraktı.

"HİÇBİR ÇATIŞMA OLMADI" 

- Şimdi dayanışma içinde hizmet veriyorlar. Sayın Mansur Başkan’ın da yine Belediyeler Birliği’nden sonra Tarihi Kentler Birliği var. Öyle bir görev noktasını kendisine teklif ettik. Onu da orada görevlendireceğiz ama tabii seçimdir. Seçimler yapılacaktır. Ayrıca başkanlarımızın bazıları yoğunluklarından dolayı ‘Bir başka arkadaş yapsın’ diyorlar ama şu ana kadar yapılan seçimlerde iki CHP’linin karşı karşıya olmadan bütün neredeyse belediyelerin, bölgesel birliklerin, Marmara, Ege, Kıyı Kentler Birliği, daha sonra yine Sağlıklı Kentler, Ege Bölgesi Belediyeleri Birliği ilgili hep mutabakat sağladık. Hiçbir çatışma olmadı ve hep oybirliğiyle aday adaylarımızı belirledik. Pek çoğu seçildi. Birkaç tane seçim de yine CHP'lilerin de oybirliğiyle tamamlanacak. Türkiye Belediyeler Birliği adayımız Sayın Ekrem İmamoğlu’dur.'

ERDOĞAN İLE GÖRŞME 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iadeiziyaretine ilişkin ise Özel ''9’uyla başlayan hafta içinde bir gün konuşacağız. Bunu özel kalem müdürümüzle Cumhurbaşkanımızın Özel Kalem Müdürü Sayın Hasan Doğan bu hafta içinde belirleyecekler. Sonra da basından sorumlu arkadaşlarımız sizlerle paylaşır'' diye konuştu.

DEMİRTAŞ'A ZİYARET 

Edirne’deki cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret edeceği haberlerini de Özel, ''Bu haftaki, önümüzdeki haftaki programımda yok. Böyle bir netleşme olduğunu da sizlerle paylaşırım'' yanıtını verdi.

"VİCDANI OLAN HERKESE SESLENİYORUM" 

''Hepimiz adına bir görev yapıyor Tayfun Kahraman, Vera’nın babası'' diyen Özel, şunları söyledi:

'- O, o görevde olduğu için buraya gelemedi. Benden rica etti, ‘Vera’nın mezuniyetine sen gider misin’ diye. Geldim, Vera’nın arkadaşlarının danslarını izledik. Çok güzel sohbet ettik ve şimdi de buraya sizin karşınıza birlikte geldik. Burada söyleyeceğim tek şey şudur. Gerçekten hepimizin yapacağı bir şeyi Tayfun yaptı ve hepimiz adına da bugünkü görevini yapıyor yıllardır. Bu kreşe Vera’yı getiremedi, hiç de alamadı. Şimdi seneye Vera okula başlayacak artık.

- Buradan, Türkiye’de vicdanı olan herkese sesleniyorum. Bu kadar yeter. Herkes artık durması gerektiği yerde dursun, vermesi gerektiği kararı versin. Şu anda Vera’nın babasının göreviyle ilgili kağıtların incelenmekte olduğunu biliyoruz. O arkadaşların vicdanlarına sesleniyorum. O arkadaşlar kimin sözüne kıymet veriyorlarsa bir kez daha o kişilere sesleniyorum.

"VERA'YI OKULA BABASI GÖTÜRSÜN" 

- Bu bitsin, artık okula Vera’yı babası götürsün. Vera’nın babasının 4 arkadaşı daha var. Onlar için de aynı talepte bulunuyoruz. Hatta Vera’nın babası gibi çocuklarından ayrı olan herkes için de bundan sonrası için bir talepte bulunuyoruz. Bütün Türkiye’ye bu duygularla sesleniyoruz. Vera’ya teşekkür ediyorum. Arkadaşları da Vera da çok güzel şeyler yapmışlar.

- Hep birlikte bir şarkı okudular. Okudukları son şarkı da şeydi, ‘Bir gün birisi ağaçları kesmeye kalkarsa o ağaçlar hepimizin’ diye bir şarkı okudular. Şarkı okudu diye kimseye kötülük yapılmaz. O şarkının sözlerine uydu diye kimsenin cezalandırılmaması lazım.''

Özgür Özel, Vera’yı yanaklarından öperek uğurladı.

KAYNAK: SÖZCÜ.COM


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.